Розташування м.Гнівані

В період зледеніння льодовики сюди не пішли, але їхня близькість призвела до того, що з'явилися мохові тундри, де бродили північні олені, мускусні вівцебики, мамонти та шерстисті носороги.

В XI тис. до н. є. настало потепління, внаслідок якого в нашій місцевості утворилася лісостепова зона.

В історичному розвитку людей, що здавна заселяли наш край визначну роль відігравала річка Південний Буг (третя за величиною річка України — 792 км) як поставник прісної води, риби, зручний шлях сполучення. Цікаво, що в давнину Буг (польське слово) звався Бог (слов'янське слово). «Бог» — доіндоєвропейський субстрат, що означає багатство світла і води (на відміну від убогий — бідний). Найвищим таїнством наших предків було занурення в річку Бог. Це був обряд очищення, поєднання з основами Всесвіту — водою і світлом. До річки з усіх кінців сходилися тисячі прочан. Польське слово Буг означає: «річка, що круто в'ється».

Гнівань багата на великі поклади граніту, граніодориту, пегматитів, кальцитів, гнейсів, пісків. Є невеликі поклади нікелю, марганцю, урану, торфу. Болотяні руди трапляються дуже рідко. Судячи зі скам'янілих залишків дерев, у Гнівані росли сосна, бамбук, папороті. Збереглися кальцити з корою сосни, скам'яніла риба, трапляються залишки гігантських тварин.

Сліди існування людей в нашому краї відносяться до доби неоліту. Так поблизу Гнівані, біля сіл Селище, Грижинці, Ворошилівка, знайдені кам'яні рубила, клепи, зернотерка, пращові камені, залишки посуду з насічками та ліпленим орнаментом, прясла, біноклевидні посудини.

Безпосередньо на території Гнівані знайдені речі, які відносяться до періоду боротьби з монголо-татарами та литовськими феодалами (13-14 ст.). Це бойова сокира галицько-волинського воїна, так звані бронебійні руські наконечники стріл та наконечник арбалетної стріли.

 

Джерело: Коваль О.І. «Гнівань: Історія, сьогодення, майбутнє». Видавництво «Книга Вега». 2004